Awarię lub pilną naprawę urządzenia należy zgłaszać:

Kontakt telefoniczny to najszybszy sposób na zgłoszenie usterki.

Regulator temperatury

data utworzenia: 27 listopada 2018

Czym jest regulator temperatury?

Regulator temperatury jest niewielkim urządzeniem, najczęściej wiszącym na ścianie, dzięki któremu kocioł centralnego ogrzewania działa bardziej efektywnie, a co za tym idzie pozwala zaoszczędzić znaczne sumy na rachunkach za gaz.

Regulator temperatury umożliwia zaplanowanie w jakich godzinach kocioł ma pracować oraz do jakiej temperatury ma nagrzać pomieszczenia, a tym samym daje pewność, że uruchamia się on tylko wtedy gdy zachodzi taka potrzeba. Montaż regulatora to najprostszy sposób nie tylko na utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach, ale również na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie oraz emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Miejsce montażu

Montując termostat należy zwrócić szczególną uwagę na miejsce jego lokalizacji, ponieważ zły wybór jego umiejscowienia może powodować poważne błędy w odczycie temperatury. Regulator powinien być zamontowany w pomieszczeniu tzw. „reprezentatywnym” gdzie nie będzie narażony na częste zmiany temperatury spowodowane np. przeciągami oraz na silne działanie promieni słonecznych. Nie powinien być również zamontowany na zewnętrznej ścianie budynku. Miejsce lokalizacji termostatu powinno być dobrze przemyślane, gdyż na podstawie odczytu temperatury z tego właśnie miejsca będzie pracowała cała instalacja centralnego ogrzewania.

Rodzaje termostatów

Na rynku funkcjonują różne rodzaje regulatorów temperatury. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • termostaty przewodowe, aby funkcjonowały muszą być połączone z kotłem za pomocą przewodów
  • termostaty bezprzewodowe (radiowe), które przekazują informacje o odczytanej temperaturze do specjalnego odbiornika podpiętego do kotła za pomocą fal radiowych; są one coraz bardziej popularne, gdyż nie wymagają przeprowadzenia przewodu z kotła, do pomieszczenia, w którym są zainstalowane, dzięki czemu zarówno ich montaż, jak i przeniesienie w inne miejsce jest mało kłopotliwe.

Najprostsze termostaty działają na zasadzie włącz/wyłącz - kiedy temperatura w pomieszczeniu wzrośnie do temperatury pożądanej (ustawionej na regulatorze) kocioł automatycznie przestaje grzać, po czym uruchamia się ponownie gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej temperatury pożądanej.

Nowoczesne termostaty dają możliwość nie tylko zwiększenia bądź zmniejszenia temperatury w pomieszczeniach. Można je również programować na dany okres czasu. Przykładowo można je zaprogramować tak aby w nocy lub w czasie kiedy nikogo nie ma w domu temperatura w pomieszczeniach była niższa niż w ciągu dnia. Dzięki takiej możliwości temperatura będzie spadać gdy domownicy będą wychodzić i ponownie wzrastać przed ich planowanym powrotem. Najczęściej regulatory programowalne dają możliwość zaprogramowania żądanych temperatur w cyklu tygodniowym (różne godziny oraz temperatury dla każdego dnia tygodnia).

Mając zamontowany regulator temperatury należy pamiętać, że obok właściwego sterownia urządzeniem na oszczędność gazu ma wpływ wiele innych czynników, takich, jak:

  • sposób wietrzenia pomieszczeń
  • zróżnicowanie temperatury dziennej i nocnej
  • odpowiednia temperatura pomieszczeń.

Analiza zużycia gazu

Nasi serwisanci mogą, na życzenie klienta dokonać szczegółowej analizy zużycia gazu. Analiza taka przeprowadzana jest na podstawie rachunków za gaz oraz parametrów pomieszczeń, które są ogrzewane. Jej wynik daje odpowiedź na pytanie - czy kocioł działa efektywnie? Często zdarza się, że wysokie koszty energii cieplnej spowodowane są złym nastawieniem kotła. Zapominamy, że nasz kocioł nie jest samodzielnym urządzeniem, ale częścią złożonego układu grzewczego, w którego skład wchodzą takie elementy jak: grzejniki, pompa, głowice termostatyczne, regulator temperatury.

Nasz serwis chętnie udzieli odpowiedzi na Państwa pytania oraz pomoże znaleźć indywidualne rozwiązanie jak zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Zgłoś przegląd